POJĎTE ZPĚT “DO LAVIC” - JAKO JÁ. ZÍSKEJTE STIPENDIUM GOOGLE 2021 (CZ)
Krásný den po delší odmlce,
kdo jste se v průběhu času zapsali k odběru Career Designer newsletteru přes webovku, možná jste zahlédli slib, že vás nebudu spamovat a newsletter s tipy v oblasti kariéry dostanete maximálně jednou za kvartál…
Nutno říct, že slib dodržuji perfektně. Možná ale až trochu do extrému kontraproduktivně 🙄, protože poslední email jsem odesílala téměř před dvěma roky, před mým odjezdem do mexického lockdownu (to jsem samozřejmě v té době ještě netušila). A tak jsem si jako omluvu pro vás připravila letní dárek 🎁.
Kdo jste nedočkaví a chcete přeskočit úvod a zajímavé edu tipy, a mrknout, co vám díky spolupráci Google a Czechitas mohu nabídnout… hledejte níže v textu rovnou těchto 5 hvězdiček:
👇👇👇
*****
Proč jsem se jako psavec odmlčela?
Latino lockdown 🇬🇹 🇲🇽
S kým se vídám častěji (jak osobně, tak online), tak asi víte, že být šest měsíců nad rámec původního plánu zavřená v Latinské Americe může znít romanticky, ale bylo to období psychicky i fyzicky dost náročné. Psychicky z důvodů nejistoty, co bude (jak s rodinou, tak cestou zpět, tak s businessem), fyzicky z důvodu minimální možnosti opouštět (holo)byt, který jsme už nestíhali před zavřením všeho téměř ničím vybavit a kde naše nejčastější návštěvy byly komáři, švábi a x dalších kousavých potvor 🐜🕷🦟. Plus jako benefit pravidelné odstávky vody (zpravidla na 3-18 dní bez ohlášení předem). Takže nic moc - i když ano, dvě pozitiva to mělo: vypilovala jsem zase o kus španělštinu a prohloubila vztahy s místními, které pro vás v budoucnu budu ráda úročit opět na kariérových retreatech, ať v mexické Oaxaca, nebo guatemalské Antigua (✈️ www.KarierovyRetreat.cz).
Každopádně době covidové jsem, jako všichni volnonožci nejen v oblasti vzdělávání, makala na revizích svých služeb (asi jako všichni podnikatelé). Abych se z propadu zakázek dostala zpět do formy. A také na tom, abych byla já sama psychicky v rámci možností v pohodě, a mohla tak konzultovat se stejným optimismem s mými klienty tak, jak byli vždy zvyklí. Hodně mi pomohla kamarádka Šárka Francírková (zakladatelka úžasného projektu Šafrán dětem a nečekané oázy v Troji jménem L.E.S., kam se rozhodně stavte s dětmi), která mi nabídla terapeutickou podporu zdarma. A já ji opravdu potřebovala. Protože součástí práce lektora a kariérového poradce/kouče není jen rozdávat moudra, ale také předáváte určitou energii. A tu jsem v těch těžkých chvílích opravdu potřebovala dočerpávat ještě od někoho, abych mohla pokračovat ve své práci. A já Šárce za to i zde ještě jednou děkuji.
Blog shrnující mexické lockdownové “dobrodružství” je tady.
CZ lockdown 🇨🇿
Jen samotný návrat do ČR trval “od domu k domu” rekordních 7 dní. Nebyly letecké spoje atp. Nicméně podzim 2020 - jako 2021 bylo, až na české lockdowny (pro změnu, abych nevyšla ze cviku) docela ok. Minimálně business jsem zpět restartovala - ostatně v online školím od roku 2012 - ale to neznamená, že to byla úplně brnkačka … A pak přišla bohužel velmi smutná rodinná událost související s covidem. A ještě ten měsíc další tři smutné události v mém blízkém okolí přátel. A já jsem byla opět v modu: udržet si jen tak tak zbytek energie pro konzultace a školení s klienty. A víc už nezbývalo - rozhodně ne na tvořivost, kreativitu, psaní, skicování infografik, ani na pravidelné updaty mých materiálů, ani na slibovaný newsletter. Nicméně, kdo ještě nejsme propojeni, propojme se na Linkáči, protože průběžné novinky, ať se děje, co se děje tady opravdu pravidelně dodávám (https://www.linkedin.com/in/petradrahonovska/).
Na kreativitu člověk musí být rozhodně psychicky odpočinutý. A já poslední rok a půl nebyla. A tvoření mi už chybí - moc! Tak jsem se rozhodla po letech podnikání bez delší nepracovní pauzy naordinovat si opravdovou dovolenou bez PC.
A hned po ní si naplánovat tři týdny na tvoření nových online kariérových materiálů pro vás.
A k tomu navíc další čas na samostudium pro mě samotnou!
Ale než vám “rozbalím” to překvapení, tak ještě trochu inspirace z minulých měsíců, která může být také pro některé z vás zajímavá.
Kde jsem čerpala nejčastěji průběžnou profesní inspiraci v 2020-21?
Ne, že bych se během 2020-2021 neustále nevzdělávala. To je myslím v (nejen) naší profesi opravdu “must have”. Ale bylo to více takové vzdělávání se “za pochodu” (nebo někdy spíš za běhu). Každopádně moje top inspirační zdroje (všechny prokliky vedou na obsah pro vás zdarma 💡) byly:
Těším se vždycky na LMC Datové snídaně od Tomáše Ervína Dombrovského (tady je třeba příklad posledního dílu), zvláště se zájmem sleduji, jak různá omezení ovlivňují situaci na trhu práce a co to tedy znamená pro nás jednotlivce a naše kariérní strategie. Ať je na trhu krize nebo ne, doporučuji Snídaně sledovat, protože jen na základě kvalitních dat můžeme dělat kvalitní vědomá rozhodnutí (a to platí nejen pro kariéru 😉).
Hodně jsem se naučila také vzájemným sdílením v týmu skvělých HR profíků a právníků na naší společné práci na portálu Propouštění.cz (konkrétně vždy pragmatické tipy od HR praktiků Marka Velase, Petry Nulíčkové, Míši Tumpachové, a právníků Ivany Lehkoživové, Davida Šupeje a Petry Dolejšové - doporučuji si je přidat do sítě na LinkedIn, protože jde o tvořivé lidi, od kterých se dozvíte i v budoucnu mnoho zajímavého).
Od 2021 se také vzájemně učíme v komunitě Google Certified Trainers (GCT) - neškolíme jen ostatní, ale můžeme se nachytřovat i navzájem 😉. Kdo je v této partě profi lektorů letos se můžete podívat tady. Které zajímavé kurzy #futureskills s námi můžete absolvovat zdarma najdete tady: https://grow.google/intl/cz. A právě i díky této spolupráci vám mám možnost níže sdílet tu super edu guglí nabídku 🎁.
Velmi mě těší a rozvíjí sdílení v našem týmu kariérových poradců a koučů Czechitas - máme už i draft nové sekce Kariérní rozvoj na webu - snad se vám update líbí. V srpnu do této sekce dodáme 4 zbrusu nová videa s tipy pro změny kariéry směrem do IT! Zároveň jsem pod stránkou https://itpozice.czechitas.cz/ pilotovala a nastavovala procesy pro individuální online IT mentoring, na kterém se náš tým také bude podílet. Tak věřím, že stejně jako mě bavil tento proces tvoření a #learningbydoing, tak se i vy s námi budete těšit od září 2021 z možnosti konzultovat vaše IT témata online.
Kolegové a klienti o mě ví, že jsem velký fanda podcastů a všem, na tomto poli nezkušeným, doporučuji začít minimálně s českými verzemi a prolistovat si super webík Dana Tržila https://ceskepodcasty.cz/. Zjistila jsem, že když je méně psychických sil - snadněji info vstřebám formou audio než třeba čtením, protože si je mohu pouštět k procházkám. I když si někdy epizodu musím pustit třeba dvakrát.
Vzájemně jsme se také “za běhu” učili s kolegy z projektu Studio Learn / Gradua, kdy jsme točili nový formát tzv. “HR power lunches” tj. 3x 40 min vzdělávání “k obědu pro personalisty a manažery”, v mém případě na téma Ambasadoři a aktivisté aneb employee a employer branding pro vaši firemní praxi (https://www.gradua.cz/digitalni-vzdelavani/power-lunch/ambasadori-aktiviste-aneb-jak-vyuzit-potencial-hlasu-zamestnancu.html), kdy jsem procházela desítky zahraničních studií, abych mohla dodat videokurzy opřené opravdu o aktuální data z globálního trhu
Ale jak vždycky říkám, nejlepší na mojí práci kariérového poradce a lektora je, že s příběhem každého klienta se učím něco nového - ať jsem konzultovala s Češkou pracující v Itálii, Slovákem pracujím v Bahrajnu, Mexičanskou žijící v Guatemale, Kanaďanem v ČR, Češkou žijící ve Švýcarsku, co se tam dostala přes Dánsko atp. atp., a to v oborech stejně pestrých jako lokace mých klientů: energetika, IT, UX a virtuální realita, právo, pedagogika, sociální práce, logistika, real estate, řízení neziskovky, bankovnictví, povrchové úpravy letadel, námořní doprava atp. atp. Po ukončení konzultací vždycky děkuji za důvěru a zároveň i za vhled za oponu do dalšího nového oboru. Zároveň mě těší, že za těch deset let kariérových konzultací mohu čas od času už i propojit bývalé a současné klienty s podobným příběhem - pokud samozřejmě pokud souhlasí a jsou ochotni mezi sebou sdílet. Tato vzájemná podpora a ochota (zatím všech:) mi dělá obrovskou radost 🖤.
Pokud byl poslední rok a půl ve znamení běhu “sprintu na maratonskou trať”, tak o to více se teď těším, že se budu moci v létě opravdu zastavit. A k tomu učení si třeba i sednout :) … i když to bude primárně do virtuálních tříd.
Co tedy budu “ve školních e-lavicích” teď v létě studovat?
Knihy 📚
Jednak tu mám na kupičce už pěknou řádku knih od Vzkvétání (M. Seligman, díky za dárek Katko), pak dále Radikální otevřenost (K. Scott), Slepé skvrny (D. Prokop), 21 lekcí pro 21.století (Y. N. Harari), a velmi se těším na dostudování Antifragility a hned po tom na novou knihu Nasadit vlastní kůži od mého oblíbence N. Taleba.
Kurzy - resp. jeden velký, co bude stát ale za to 🤗
Vrhla jsem se na certifikovaný kurz od Google k tématu UX, na který se těším, jak z obsahového hlediska, tak to beru i jako inspirace metodicko-didaktickou. I když Google dává na konci kurzu, po získání certifikátu, propojit se se zaměstnavateli, co hledají UX profíky, tak moji profesi kariérka nevěším na hřebík. Spíše vše využiji pro aktualizaci vlastních webů. Kurz je perfektně zpracovaný a já jsem ráda, že se ho mohu účastnit zdarma právě díky stipendiu od Czechitas & Google...
👇👇👇
*****
… a tuto možnost získat stipendium, a díky tomu kurz i certifikát zdarma, bych ráda nabídla i vám, mým klientům! 🎉🎉🎉
Nabídka není tajná, ale také není jen tak pro všechny k dispozici, tak věřím, že takovýto letní mini-dárek 🎁 oceníte. Níže jsem vám rozepsala i se screenshoty přesný postup všech kroků od požádání o stipendium až po start studia.
📌 Konkrétně jsou otevřená 4 témata, která můžete začít, stejně jako já, studovat:
UX design - zde se učíme (i já:) základy interakce uživatelů našich nejen online produktů (webů, aplikací, i fyzických produktů)
projektový management - zde jde opravdu o základy pro každého projekťáka, vč. náhledu do agilního řízení
datová analytika - tady se naučíte základy pro dnes téměř všude potřebou analýzu dat
IT podpora - zde se dozvíte všeobecné základy IT př. moderních síťových technologií a protokolů, základní info o OS nebo správy systémů
Vše pěkně od základů - zvládne to opravdu každý (tedy každý, kdo vládne angličtinou alespoň na úrovni B1, s trochou pomocí překladače). Pozor jen na čas: kurz musíte dokončit do 15.12., je to cca na půl rok, ale dá se to rozhodně zvládnout dříve (někdo i za 2-3 měsíce). Přístup ke stipendiím distribuuje organizace Czechitas.
A já pro vás připravila níže screenshoty, jak postup žádosti a získání stipendia bude vypadat.
⚫️ KROK Č.1
Kdo jste se tedy navnadili a máte chuť během léta studovat něco nového - přihlášky posílejte přes tento web: https://www.czechitas.cz/career-certificates
⚫️ KROK Č.2
Budete přesměrování do Czechitas systému, kde se registrujete a vyplníte krátkou přihlášku vč. vaší krátké motivace ke studiu. Studovat můžete jen jedno téma, nebo všechny, záleží na vaší časové kapacitě, co vše do poloviny prosince stačíte.
⚫️ KROK Č.3
Nejdéle do 7 dní od vyplnění formuláře vám přijde registrační email od Czechitas, zda jste byli ke studiu vybráni. Takto vypadá potvrzovací email, pokud ano 🤗
⚫️ KROK Č.4
A pak teprve přijde email přímo z portálu Coursera, přes který kurz běží.
Je dobré si čas od času během těch sedmi dní prokontrolovat i spam, aby vám to tam omylem nespadlo. Tam pak už stačí kliknout na “Go to course” a dostanete se již k tomu, co jste si pro studium vybrali.
⚫️ KROK Č.5
Hurá - úvodním krokům je konec - můžete se konečně pustit do vlastního studia. Přeji hodně štěstí!
Na závěr
Budu moc ráda, když se mi ozvete, kdo jste stipendium nakonec získali a do studia jste se pustili. A výsledky si pak můžeme nasdílet toho 15.12. 🤗.
Pojďte se mnou do toho! Věřím, že za půl roku budeme opět o něco chytřejší. 👍
Pěkné léto
Petra D., CareerDesigner.cz
PS - pro odlehčení můžete zkusit tipovačku v kvízu na kariérová témata, který jsem pro vás vytvořila během jara ‘20 👉 https://www.instagram.com/careerdesigner_tipy/ a slibuji že na podzim dodám dalších pár otázek a odpovědí
Comments